Ειδήσεις
Αποτελέσματα 17ων Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Σύγχρονου Θεάτρου και Αρχαίου Δράματος εις μνήμην Παναγιώτη Σέργη
04/04/2006

Συνδιοργανωτές των Αγώνων:
Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού
Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου

Αθλοθέτης των Αγώνων:
Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου

Χορηγός Τελικής Φάσης:

ΑΤΗΚ

Α. ΑΡΧΑΙΟ ΔΡΑΜΑ (Διεξαγωγή Παγκύπρια)

Α’ Βραβείο Καλύτερης Παράστασης Αρχαίου Δράματος
Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας
, Αριστοφάνη «Θεσμοφοριάζουσες»

Β’ Βραβείο Αρχαίου Δράματος
Παγκύπριο Γυμνάσιο,
«Μνησιπήμων Πόνος», μια έκθεση ιδεών για τον Πόλεμο σε διασκευή Σταύρου Αντωνόπουλου

Γ’ Βραβείο Αρχαίου Δράματος απονέμεται εξίσου στα σχολεία:

  • Γυμνάσιο Λευκάρων, Λυκειακός Κύκλος, Αριστοφάνη «Νεφέλες»
  • Λύκειο Παλουριώτισσας, Αριστοφάνη «Πλούτος»
  • Έπαινοι απονέμονται στα σχολεία:

  • Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννη Λεμεσού, Ευριπίδη «Τρωαδίτισσες»
  • Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας, Αριστοφάνη «Λυσιστράτη»
  • Περιφερειακό Γυμνάσιο Ξυλοφάγου, Ευριπίδη «Τρωάδες»
  • The Grammar School, Αριστοφάνη «Πλούτος»
  • Γυμνάσιο Τραχωνίου, Αριστοφάνη «Πλούτος»
  • Β. ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ

    ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

    ΓΥΜΝΑΣΙΑ

    Α’ Βραβείο Γυμνασίων
    Γυμνάσιο Αρχ. Μακαρίου Γ’ Πλατύ

    Γιώργου Ρούσσου «Ευτυχώς τρελλάθηκα»

    Β’ Βραβείο Γυμνασίων απονέμεται εξίσου στα σχολεία:

    • Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας, Δημήτρη Ψαθά «Μικροί Φαρισαίοι»
    • Ιδιωτική Ελληνική Σχολή «ΦΟΡΟΥΜ», Δημητρίου Κορομηλά «Η τύχη της Μαρούλας»

    Έπαινοι

    • Β’ Περιφερειακό Γυμνάσιο Λευκωσίας (Κλήρου)
      Αλέκου Σακελλάριου «Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες»
    • Περιφερειακό Γυμνάσιο Πέρα Χωρίου και Νήσου
      Νίκου Τσιφόρου-Πολύβιου Βασιλειάδη «Ο χρυσός και ο τενεκές»

    Εύφημη Μνεία

    • Γυμνάσιο Φανερωμένης, «Τα χρόνια τα μαθητικά» της Θεατρικής ομάδας Γυμνασίου Φανερωμένης
    • Γυμνάσιο Αγίου Βασιλείου, Χριστόδουλου Αντωνίου «Ο Μέγας Αλέξανδρος και το θεριό»

    ΛΥΚΕΙΑ

    Α’ Βραβείο Λυκείων
    Αγγλική Σχολή Λευκωσίας,
    Λουΐτζι Πιραντέλο «Έξι πρόσωπα ζητούν συγγραφέα»

    Β’ Βραβείο Λυκείων απονέμεται εξίσου

    • Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού Στροβόλου, Αλέκου Σακελάριου-Χρίστου Γιαννακόπουλου «Ένας ήρως με παντόφλες»
    • · Λύκειο Ιδαλίου, Ξένιας Καλογεροπούλου «Οδυσσεβάχ»

    Έπαινοι

    • Λύκειο Ακροπόλεως, Ασημάκη Γιαλαμά-Κώστα Πρετεντέρη
      «Μιας πεντάρας νιάτα»
    • Ενιαίο Λύκειο Κύκκου Α’, Ιβάν Τουργκένιεφ «Ένας μήνας στην εξοχή»
    • Pascal English School, Αλέκου Σακελάριου «Το ξύλο βγήκε απ’ τον παράδεισο»

     

    ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΛΕΜΕΣΟΥ-ΠΑΦΟΥ

    ΓΥΜΝΑΣΙΑ

    Α’ Βραβείο Γυμνασίων
    Γυμνάσιο Αποστόλου Ανδρέα Έμπας, «
    Ο Ταρτούφος» του Μολιέρου

    Β’ Βραβείο Γυμνασίων απονέμεται εξίσου:
    Γυμνάσιο Παναγίας Θεοσκέπαστης, Πάφος,
    Δημήτρη Ψαθά «Ζητείται ψεύτης»
    Γυμνάσιο Επισκοπής,
    Τέννεσυ Ουΐλλιαμς «Γυάλινος Κόσμος»
    Λανίτειο Γυμνάσιο,
    Ουΐλλιαμ Σαίξπηρ «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας»

    Έπαινοι

    • Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής Γεροσκήπου, Γιώργου Ρούσσου «Ευτυχώς τρελλάθηκα»
    • Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου, Λιλίκας Νάκου «Η κυρία Ντορεμί»
    • Γυμνάσιο Αγίας Φυλάξεως Λεμεσού, Δημήτρη Ψαθά «Ζητείται ψεύτης»
    • Γυμνάσιο Αγίου Αντωνίου, «Ο πραματευτής», Κυπριακό Δημοτικό Ποίημα
    • Γυμνάσιο Νεάπολης, Χάουαρντ Λίντζεη-Ράσσελ Κράους «Η μελωδία της ευτυχίας»

    ΛΥΚΕΙΑ

    Α’ Βραβείο Λυκείων
    Λύκειο Αγίου Νεοφύτου Πάφου,
    Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα «Το σπίτι της Μπερνάρντα Άλμπα»

    Β’ Βραβείο Λυκείων απονέμεται εξίσου

    • Λανίτειο Λύκειο Β’, Κόλιν Χίγκινς «Χάρολντ και Μωντ»
    • Λύκειο Πολεμιδιών, Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα «Η θαυμαστή μπαλωματού»

    Έπαινοι

    • The Grammar School, Γεωργίου Βιζυηνού «Το αμάρτημα της μητρός μου»
    • Λύκειο Κύκκου Πάφου, Ιάκωβου Καμπανέλλη «Η αυλή των θαυμάτων»
    • Α’ Τεχνική Σχολή Λεμεσού, «Ταξιδεύοντας στο χρόνο με συντροφιά των έρωτα», διασκευή ερωτικής ποίησης
    • Λύκειο Αγίου Ιωάννη, Λεμεσός, Ιάκωβου Καμπανέλλη «Η αυλή των θαυμάτων»

    ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΛΑΡΝΑΚΑΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ

    ΓΥΜΝΑΣΙΑ

    Α’ Βραβείο Γυμνασίων
    Περιφερειακό Γυμνάσιο Ξυλοτύμπου,
    Νικολάι Γκόγκολ «Παντρολογήματα»

    Β’ Βραβείο Γυμνασίων
    Ευρυβιάδειο Γυμνάσιο Λάρνακας,
    Γεράσιμου Σταύρου «Καληνύχτα Μαργαρίτα»

    ΛΥΚΕΙΑ

    Α’ Βραβείο Λυκείων
    Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα,
    Ντέηλ Βάσσερμαν «Ο άνθρωπος της Μάντσα»

    Β’ Βραβείο Λυκείων απονέμεται εξίσου στα σχολεία:

    • Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λάρνακας, Αντρούλας Αντωνιάδου «Η Μπιριμπιάζουσα»
    • Λύκειο Παραλιμνίου Γρηγόριου Ξενόπουλου «Φοιτηταί»

    Έπαινος
    Mediterranean High School
    Alexandra Burden «Η ζωή σου κάνει νόημα»

    Εύφημη Μνεία
    Περιφερειακή Τεχνική και Γεωργική Σχολή Αμμοχώστου-Αυγόρου
    «Αροδαφνούσα», Κυπριακό δημοτικό τραγούδι σε διασκευή Κώστα Μόντη

    Στην τελική φάση των Αγώνων Σύγχρονου Θεάτρου που θα διεξαχθεί στο Θέατρο της Νέας Σκηνής ΘΟΚ από τις 7 μέχρι τις 13 Απριλίου, θα παρουσιαστούν οι 6 παραστάσεις των σχολείων που τιμήθηκαν με το Α’ Βραβείο Γυμνασίων και το Α’ Βραβείο Λυκείων της Περιφέρειάς τους.

    Όλες οι παραστάσεις θα αρχίζουν στις 7.30μμ και η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό με σειρά προσέλευσης..

    Σύνθεση Κριτικών Επιτροπών:

    Περιφέρεια Λευκωσίας

    Πρόεδρος
    Αντωνέλλος Σπύρος, Υπ. Θεατρικής Αγωγής Παιδαγωγικού Ινστιτούτου

    Μέλη
    Μαλένη Αδριανή, Ηθοποιός
    Παπαναστασίου Αλέκα, Εκπαιδευτικός-Μέλος Δ.Σ ΘΟΚ

    Περιφέρεια Λεμεσού-Πάφου

    Πρόεδρος
    Λαμάρη Κάτια, Μεταφράστρια-Μέλος Δ.Σ ΘΟΚ

    Μέλη
    Οικονόμου Κώστας, Ζωγράφος
    Χαραλαμπίδου Καλή, Φιλόλογος-Εκπαιδευτικός Πρώην Διευθύντρια Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης

    Περιφέρεια Λάρνακας-Ελ. Αμμοχώστου

    Πρόεδρος
    Άντωνας Παντελής, Ηθοποιός-Σκηνοθέτης

    Μέλη
    Αβραάμ Πόπη, Ηθοποιός
    Παπασταύρου Αντρέας, Εκπαιδευτικός

    Αρχαίο Δράμαα

    Πρόεδρος
    Χανδριώτης Ελλάδιος, Φιλόλογος-Συγγραφέας

    Μέλη
    Ηρακλέους Αντρούλα, Ηθοποιός
    Χατζηκωστής Γιώργος, Φιλόλογος-Συγγραφέας

     

    ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΚΥΠΡΟΥ

     

    © 2003 Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου. Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος.
    Η χρήση αυτής της ιστοσελίδας παραπέμπει στη αποδοχή των όρων χρήσεως.
    Εστία  |  Επικοινωνία  |  Περιεχόμενα

    Ανάπτυξη και συντήρηση ιστοσελίδας από CMP Polymedia Ltd.