Αποτελέσματα 28ων Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Θεάτρου 2017

29 Μαρτίου 2017

Συμπληρώθηκαν στις 24 Μαρτίου οι παραστάσεις Γυμνασίων και Λυκείων που έλαβαν μέρος στους 28ους Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου που διοργανώνει ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού με υποστηρικτή το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου και χορηγό επικοινωνίας το ΡΙΚ.

Εκατοντάδες μαθητές και εκπαιδευτικοί σε όλη την Κύπρο δούλεψαν με μεράκι, φιλότιμο, εξαιρετική ομαδικότητα και πειθαρχία προσφέροντας θεατρικές παραστάσεις από όλο το φάσμα του ρεπερτορίου και χαρίζοντας μοναδικές στιγμές περηφάνιας στις σχολικές τους μονάδες, τους γονείς και φίλους αλλά και το ευρύ κοινό που γέμισε τις αίθουσες για να δει τις παραστάσεις.

Οι Αγώνες Σύγχρονου Θεάτρου διεξάγονται σε 3 γεωγραφικές περιφέρειες και του Αρχαίου Δράματος σε μία ενιαία κατηγορία παγκύπρια.  Τριμελείς Κριτικές Επιτροπές είδαν όλες τις παραστάσεις και απένειμαν μέχρι τρία βραβεία σε κάθε κύκλο όπως αναφέρονται παρακάτω.

Οι διοργανωτές συγχαίρουν όλους ανεξαιρέτως τους συμμετέχοντες στους Αγώνες για την ενασχόλησή τους με το θέατρο και τις τέχνες διότι αξία έχει η συμμετοχή, η ανάπτυξη της δημιουργικότητας, της πειθαρχίας, της ομαδικότητας και της ενσυναίσθησης μέσα από τη θεατρική πράξη.


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ


Αρχαίο Δράμα (ενιαία κατηγορία)

1ο Βραβείο απονέμεται από κοινού: Λύκειο Μακαρίου Γ΄ Λάρνακας, Αντιγόνη, Σοφοκλή & Ιδιωτική Ελληνική Σχολή Φόρουμ, Όρνιθες, Αριστοφάνη
3ο Βραβείο: Λύκειο Αραδίππου «Τάσος Μητσόπουλος», Βάχκες, Ευριπίδη

Κριτική Επιτροπή:
Ανθή Αντωνιάδου, Ηθοποιός, Αρχαιολόγος
Θέκλα Καρρίτεβλη, Θεατροπαιδαγωγός
Νίκανδρος Σαββίδης, Ηθοποιός


Σύγχρονο Θέατρο

Περιφέρεια Λευκωσίας

Γυμνάσια
1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας, Οι ηλίθιοι, Νηλ Σάιμον
Δεν απονεμήθηκε 2ο ή 3ο βραβείο

Λύκεια
1ο Βραβείο: Λύκειο Λατσιών, Το όνειρο του σκιάχτρου, Ευγένιου Τριβιζά
2ο Βραβείο απονέμεται από κοινού: Λύκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος», Ταρτούφος, Μολιέρου & Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας, Μαντάμ Σουσού, Δημήτρη Ψαθά

Κριτική Επιτροπή:
Αντωνία Αντωνίου, Φιλόλογος, Θεατρολόγος
Έλενα Σάββα, Ηθοποιός
Έλενα Χριστοφή, Ηθοποιός
 

Περιφέρεια Λάρνακας-Ελεύθερης Αμμοχώστου

Γυμνάσια
1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Πετράκη Κυπριανού, Η συμπεττερά τζιαι η συμπεθέρα,  Ανδρέα Κουκκίδη
2ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αραδίππου, ΚωμΟδύσσεια,  Μαρίας Κίτρα
3ο Βραβείο: Περιφερειακό Γυμνάσιο Ξυλοφάγου, Οι Παροιμίες,  Χρυστάλλας Κουλέρμου

Λύκεια
1ο Βραβείο: Αμερικανική Ακαδημία Λάρνακας, Φήμες του Νηλ Σάιμον
2ο Βραβείο: Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λάρνακας, Το Κύμα των Todd Strasser και Ron Jones
3ο Βραβείο: Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας, Ματωμένος Γάμος, του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα

Κριτική Επιτροπή:
Βίκυ Γεωργιάδου, Ηθοποιός,
Ξένια Μιχαήλ, Ηθοποιός,
Χρίστος Παντελίδης, Εκπαιδευτικός
 

Περιφέρεια Λεμεσού-Πάφου

Γυμνάσια
1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Καλογεροπούλου, Η τραπεζαρία, Άλμπερτ Γκέρνυ
2ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννη Κάτω Πολεμιδιών, Η Βεντάλια, Κάρλο Γκολντόνι
3ο Βραβείο: Γυμνάσιο Νεάπολης, Λεμεσού, Ο ξένος, Μιχάλη Παπαδόπουλου

Λύκεια
1ο Βραβείο: Λύκειο Α’ Εθνάρχη Μακαρίου Γ΄ Πάφου, Blackout, Τζακ Σάρκεϋ
2ο Βραβείο απονέμεται από κοινού: Λύκειο Αγίας Φυλάξεως, Η μελωδία της ευτυχίας, Ρίτσαρντ Ρότζερς και Όσκαρ Χάμμερστάιν & Λύκειο Αγίου Νεοφύτου, Βουράτε ν’ αρμάσουμεν την Αντριανούν, του Μιχάλη Πιτσιλλίδη

Η Κριτική Επιτροπή:
Γεωργία Μαύρου, Θεατρολόγος
Μηνάς Τίγκιλης, Σκηνοθέτης
Χάρις Πισσουρίου, Ηθοποιός
 

Λεπτομέρειες για τη λήξη των Αγώνων θα ανακοινωθούν αργότερα