Cyprous Theatrical Organisation

34ο Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου

15 Οκτωβρίου - 29 Νοεμβρίου 2021

Το Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου, ο αγαπημένος θεσμός των θεατρόφιλων που διοργανώνει ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου για 34η χρονιά, επιστρέφει, έχοντας σημειώσει μια ηχηρή απουσία, αφού η περσινή διοργάνωση είχε ακυρωθεί την τελευταία στιγμή, λόγω των μέτρων που ίσχυσαν τότε κατά της πανδημίας. 

Με πολύ μεράκι και ενθουσιασμό όλοι όσοι εμπλέκονται στο Φεστιβάλ, υποδέχτηκαν ξανά τη διοργάνωση που σημαίνει την επανασύνδεση του κόσμου του Φεστιβάλ σε αυτή τη γιορτή του θεάτρου, που ενώνει θεατρόφιλους ανά το παγκύπριο με ένα διαφορετικό, πολύ ξεχωριστό τρόπο: άνθρωποι όλων των ηλικιών και επαγγελμάτων, αφήνουν τις ταυτότητες τους τις πρωϊνές, τις συνηθισμένες και ανεβαίνουν στη σκηνή για να μεταμορφωθούν σε ηθοποιούς και ξεχωριστούς χαρακτήρες, δημιουργήματα συγγραφέων από το κυπριακό, ελληνικό και παγκόσμιο δραματολόγιο.

Το κοινό, παρακολουθώντας τις 19 παραστάσεις που φιλοξενήθηκαν στο Φεστιβάλ, ένωσε τις δυνάμεις του στη στήριξη της προσπάθειας των εραστών της τέχνης του θεάτρου που δηλώνουν παρόντες στο θεσμό.

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ
(ισότιμες, με τη σειρά εμφάνισής τους στο Φεστιβάλ):

  • Θεατρική Ομάδα Άδωνη Ιδαλίου για την παράσταση Ο Βυσσινόκηπος
  • Θεατρική Πορεία Λεμεσού με την παράσταση Βάρκα στο Γιαλό
  • Θεατρική Ομάδα «Παράβαση» Λυμπιών για την παράσταση Δεν ακούω, δεν βλέπω, δεν μιλώ
  • Ανοιχτό Σχολείο Δήμου Αγίου Αθανασίου για την παράσταση Έτσι είναι (αν έτσι νομίζετε)
  • Θεατρική Ομάδα Δημοτικού Πολιτιστικού Ομίλου Αθηαίνου με την παράσταση Ξύπνα Βασίλη
  • Θεατρικός Όμλος «Διγενής» Αγία Μαρίνας Ξυλιάτου με την παράσταση Η Καλαμαρού

3 ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΘΟΚ

  • Θεατρική Πορεία Λεμεσού με την παράσταση Βάρκα στο Γιαλό
  • Θεατρική Ομάδα Δημοτικού Πολιτιστικού Ομίλου Αθηαίνου με την παράσταση Ξύπνα Βασίλη
  • Θεατρικός Όμλος «Διγενής» Αγία Μαρίνας Ξυλιάτου με την παράσταση Η Καλαμαρού

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

Α’ ΑΝΤΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ:
Εξ ημισείας στους:

  • Μάριο Δημητρίου για τον ρόλο του ως Σπίθας στην παράσταση Δεν ακούω, δεν βλέπω, δεν μιλώ Θεατρική Ομάδα «Παράβαση» Λυμπιών
  • Χρυσόστομο Ιωσηφίδη για τον ρόλο του ως Βασίλης Βασιλάκης στην παράσταση Ξύπνα Βασίλη από την Θεατρική Ομάδα Δημοτικού Πολιτιστικού Ομίλου Αθηαίνου.

ΕΠΑΙΝΟΣ Α’ ΑΝΤΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ: στον Κυριάκο Στυλιανίδη για τον ρόλο του ως Τζυρκακός στην παράσταση Η Καλαμαρού από το Θεατρικό Όμλο «Διγενής» Αγίας Μαρίνας Ξυλιάτου.

Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ:
Εξ ημισείας στις:

  • Μαρία Μήτσαρου για τον ρόλο της ως Βάρια στην παράσταση Ο Βυσσινόκηπος από τη Θεατρική Ομάδα Άδωνη Ιδαλίου
  • Μελίνα Δημητρίου για τον ρόλο της ως Βροσού στην παράσταση Η Καλαμαρού από το Θεατρικό Όμλο «Διγενής» Αγίας Μαρίνας Ξυλιάτου.

ΕΠΑΙΝΟΙ Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ στις:

  • Μαρίνα Αχιλλέως για τον ρόλο της ως Λιούμπα στην παράσταση Ο Βυσσινόκηπος από τη Θεατρική Ομάδα Άδωνη Ιδαλίου
  • Μαρία Παναγιώτου για τον ρόλο της ως Λυσιστράτη στην παράσταση Λύση-στράτα, Στρατούλα από την Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα ΦΑΡΟΣ.

Β’ ΑΝΤΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ:
Εξ ημισείας στους:

  • Κωνσταντίνο Μιχαηλίδη για τον ρόλο του ως Φιρς στην παράσταση Ο Βυσσινόκηπος από τη Θεατρική Ομάδα Άδωνη Ιδαλίου
  •  Άριστο Αριστοδήμου για τον ρόλο του ως Ενωματάρχης στην παράσταση Εταιρεία Θαυμάτων από τη Θεατρική Ομάδα Τμήματος Φυλακών.

Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ: στη Χριστίνα Παπαμιχαήλ για τον ρόλο της ως Ιουλία στην παράσταση Ξύπνα Βασίλη από τη Θεατρική Ομάδα Δημοτικού Πολιτιστικού Ομίλου Αθηαίνου.

ΕΠΑΙΝΟΣ Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ: στη Μαρία Αβραάμ για τον ρόλο της ως Πολυξένη και ως μέρος του Χορού Γυναικών στην παράσταση Θεσμοφοριάζουσες από τη Θεατρική Ομάδα Αντι-Δρώντες

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΣΥΝΟΛΟΥ: σε όλους τους ηθοποιούς της ομάδας Θέατρο Λέξη – Καλλιτεχνικό Εργαστήρι Χριστίνας Παυλίδου, για τις ερμηνείες τους στο έργο Κορίτσια Ημερολογίου.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ:
Εξ ημισείας στις:

  • Μαρία Γεωργίου Κρασιά για την σκηνοθεσία της στην παράσταση Εχθροί Εξ Αίματος από τον Θεατρικό Όμιλο Κοντεάτων και Φίλων «Τέρψις»
  • Γιολάντα Χριστοδούλου για την σκηνοθεσία της στην παράσταση Έτσι είναι (αν έτσι νομίζετε) από το Ανοιχτό Σχολείο Δήμου Αγίου Αθανασίου.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΣΤΟΥΜΙΩΝ: στην Άντρη Κυριαζή για την παράσταση Λυση-στράτα Στρατούλα της Ερασιτεχνικής Θεατρικής Ομάδας ΦΑΡΟΣ.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ: στον Κυριάκο Κυριάκου για την παράσταση Αγωνία στον αέρα της Θεατρικής Ομάδας Απόλλωνα Λυμπιών.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: στον Ραφαήλ Ματθαίου για την παράσταση Εταιρεία Θαυμάτων της Θεατρικής Ομάδας Τμήματος Φυλακών για το πρωτότυπό του ραπ (σύνθεση και ερμηνεία).

ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΑΣΚΕΥΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΤΙΧΩΝ: στον Βασίλη Χατζηστυλλή για την παράσταση Θεσμοφοριάζουσες της Θεατρικής Ομάδας Αντι-Δρώντες.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑΣ: στον Δημήτρη Κωνσταντίνου και την Άννα Βασιλείου για την παράσταση Θεσμοφοριάζουσες της Θεατρικής Ομάδας Αντι-Δρώντες.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ΑΝΤΩΝΑ: στη Ζωή Κυπριανού.