ΘΥΜΕΛΗ
Πληροφορίες για παραγωγές και παραστάσεις μετά από ενημέρωση των Φορέων
ΘΥΜΕΛΗ Συν
Πληροφορίες και Έντυπα
Θεατρικό Καταφύγιο
Προηγούμενες δράσεις
.
34o Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου | Πρόγραμμα Παραστάσεων
Μικρές Μουσικές Ιστορίες

29οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου

Ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού ανακοινώνουν τη συμπλήρωση των παραστάσεων στο πλαίσιο των 29ων Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Θεάτρου, ενός θεσμού που τιμά τους δύο φορείς ως συνδιοργανωτές αλλά και το δυναμικό των σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης που συμμετέχουν σε αυτόν.

Πενήντα εννέα παραστάσεις σε όλη την ελεύθερη Κύπρο ανέβηκαν από μαθητές και καθηγητές, δίνοντας την ευκαιρία στα παιδιά να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους, ανακαλύπτοντας τις δημιουργικές τους δυνατότητες, δουλεύοντας με πειθαρχία και αγάπη σε ομάδες, ενώνοντας δυνάμεις για ένα κοινό, δημιουργικό στόχο.

Οι διοργανωτές επιθυμούν να συγχαρούν ξεχωριστά κάθε συμμετέχοντα γιατί ειδικά στο θέατρο, αξία έχει η διαδικασία προετοιμασίας που κάνει εξαιρετικό τον αγώνα ξεχωριστά κάθε παιδιού, κάθε εκπαιδευτικού και κάθε γονιού που συνδράμει την προσπάθεια. 

Σύμφωνα με την προκήρυξη των Αγώνων Θεάτρου, Επιτροπές Ειδικών διορίζονται και βλέπουν όλες τις παραστάσεις, δίνοντας στο τέλος εποικοδομητικά σχόλια για την κάθε μια, προκειμένου να υπάρχει μια παιδευτική διαδικασία συνεχούς βελτίωσης και επιμόρφωσης.  Η κάθε επιτροπή μπορεί να απονείμει μέχρι τρία βραβεία Γυμνασίων και μέχρι τρία βραβεία Λυκείων.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

ΑΡΧΑΙΟ ΔΡΑΜΑ (4 σχολεία παγκύπρια)

Η Επιτροπή Ειδικών για το Αρχαίο Δράμα στους 29ους Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου, που αποτελείτο από τους Γιώργο  Νεοφύτου (Συγγραφέα), Σώτο Σταυράκη (Ηθοποιό-Σκηνοθέτη) και Ανδρέα Φυλακτού (Ηθοποιό), αποφάσισε να δώσει τα πιο κάτω βραβεία:

ΓΥΜΝΑΣΙΑ:

1ο Βραβείο: Περιφερειακό Γυμνάσιο Κιτίου για την παράσταση «Όρνιθες» του Αριστοφάνη

2ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αποστόλου Παύλου Πάφου για την παράσταση «Προμηθέας Δεσμώτης» του Αισχύλου

ΛΥΚΕΙΑ:

1ο Βραβείο : Λύκειο Λατσιών για την παράσταση «Αντιγόνη» του Σοφοκλέους

2ο Βραβείο: Λύκειο Παλλουριώτισσας για την παράσταση «Πολέμου Πρόσωπο» (συρραφή κειμένων)

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ

Περιφέρεια Λευκωσίας (19 Σχολεία)

Η Επιτροπή Ειδικών για το Σύγχρονο Θέατρο στην Περιφέρεια Λευκωσίας, που αποτελείτο από τους Ελένη Αναστασίου (Θεατρολόγο), Μάριο Μεττή (Ηθοποιό-Σκηνοθέτη) και Χριστίνα Κωνσταντίνου (Ηθοποιό), αποφάσισε τα ακόλουθα:

ΓΥΜΝΑΣΙΑ:

1ο Βραβείο:  Γυμνάσιο Σολέας «Το Αγόρι με τη Βαλίτσα» του Μάικ Κένι

2ο Βραβείο: Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας «Ποντικοπαγίδα» της Άγκαθα Κρίστι

3ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αγλαντζιάς «Οι Πέτρες» των Τομ Λύκος και Στέφο Νάτσου

ΛΥΚΕΙΑ:

1ο Βραβείο εξ ημισείας στα ακόλουθα σχολεία: (αναφέρονται με την ημερολογιακή σειρά εμφάνισής τους στους Αγώνες):

GC School of Careers για «Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ» των Φράνσις Γκούντριχ, Άλμπερτ Χάκετ

ΚΑΙ

Λύκειο Αποστόλου Βαρνάβα Στροβόλου για το έργο «Ήταν όλοι τους Παιδιά μου»

του Άρθουρ Μίλλερ

2ο Βραβείο: The Grammar School Nicosia, «Το Γατάνιν» του Μιχάλη Πασιαρδή

Περιφέρεια Λάρνακας-Ελεύθερης Αμμοχώστου (15 Σχολεία)

Η Κριτική Επιτροπή που αποτελείται από τους Άντρη Θεοδώρου (ΒΑ Σκηνοθεσίας, Υποκριτικής, Συγγραφέα), Θέκλα Καρίττεβλη (Θεατροπαιδαγωγό) και Χρίστο Παντελίδη (Εκπαιδευτικό, Πρώην Πρόεδρο Ειδικής Επιτροπής ΘΟΚ-ΥΠΠ για το Θέατρο στη Μέση Εκπαίδευση) αποφάσισε τα ακόλουθα:

ΓΥΜΝΑΣΙΑ:

1ο Βραβείο:  Γυμνάσιο «Βεργίνα» Λάρνακας, «Μικρός Πρίγκιπας» του Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ

2ο Βραβείο: Γυμνάσιο Πετράκη Κυπριανού, «Προίκα μου Αγαπημένη» του Δημήτρη Ψαθά

3ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αθηένου, «Γόρδιος Δεσμός» της Βασιλικής Φωτίου

ΛΥΚΕΙΑ:

1ο Βραβείο: Λύκειο Μακαρίου Γ’ Λάρνακας, «Ο Αρχοντοχωριάτης» του Μολιέρου

2ο Βραβείο: Pascal English School Λάρνακας, «Η Παράξενη Υπόθεση του Δρα Τζέκιλ και του Κυρίου Χάιντ» του Ρόμπερτ Λούις Στίβενσον

3ο Βραβείο: Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας, «Εσκοριάλ» του Μισέλ Ντε Γκελντερόντ

Περιφέρεια Λεμεσού

Η Επιτροπή Ειδικών Περιφέρειας Λεμεσού που αποτελείτο από τους Ερμίνα Κυριαζή (Ηθοποιό), Χάρη Ευριπίδου (Ηθοποιό) και Νικολέττα Τζιαούρη (Θεατρολόγο) αποφάσισε να απονείμει τα εξής βραβεία:

ΓΥΜΝΑΣΙΑ (επιλογή ανάμεσα σε 6 Γυμνάσια):

1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου «Περπατώ εις το Δάσος» της Στέλλας Μιχαηλίδου

2ο Βραβείο: Περιφερειακό Γυμνάσιο Αγίου Μάμαντος Τραχωνίου, «Η Γιαλλουρού» του Μιχάλη Πασιαρδή

3ο βραβείο δεν απονεμήθηκε

ΛΥΚΕΙΑ (επιλογή ανάμεσα σε 4 Λύκεια):

1ο Βραβείο: Grammar School Λεμεσού για το έργο «Φον Δημητράκης» του Δημήτρη Ψαθά

2ο και 3ο Βραβείο δεν απονεμήθηκαν λόγω του μικρού αριθμού συμμετοχών (4 συνολικά) εκ των οποίων η μία υπερέβαινε κατά πολύ τον επιτρεπόμενο χρόνο που ορίζεται στην προκήρυξη.

Περιφέρεια Πάφου

Η Επιτροπή Ειδικών της περιφέρειας Πάφου που αποτελείται από τις Δήμητρα Σωκράτους (Εκπαιδευτικό, Θεατροπαιδαγωγό, Συγγραφέα), Λουκία Χριστοφή (Θεατρολόγο) και Νεοφύτα Πολυδώρου  (Θεατροπαιδαγωγό, συγγραφέα) απένειμε τα ακόλουθα:

ΓΥΜΝΑΣΙΑ (απονεμήθηκε 1 βραβείο ανάμεσα σε 4 γυμνάσια):

1ο Βραβείο: Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου «Το Κάστρο της Ωριάς» του Γιώργου Θεοτοκά

ΛΥΚΕΙΑ (επιλογή ανάμεσα σε 7 Λύκεια):

1ο Βραβείο εξ ημισείας στα ακόλουθα σχολεία: (αναφέρονται με την ημερολογιακή σειρά παρουσίασής τους στους Αγώνες) 

The International School of Paphos «Παιδιά ενός Κατώτερου Θεού» του Μαρκ Μέντοφ,

ΚΑΙ

Λύκειο Κύκκου Πάφου «Ο Κατά Φαντασίαν Ασθενής» του Μολιέρου

2ο Βραβείο: Λύκειο Αγίου Νεοφύτου «Τα πεζούνια της Παρασκευούς» του Μιχάλη Πασιαρδή,

Η τελετή βράβευσης θα γίνει την τελευταία εβδομάδα Απριλίου.  Λεπτομέρειες θα σταλούν στα σχολεία.

Οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου συνδιοργανώνονται από το Θεατρικό Οργανισμό Κύπρου και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.  Υποστηρικτής είναι το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου και Χορηγός Επικοινωνίας το ΡΙΚ.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πάμε;

Στις 20 Φεβρουαρίου αρχίζουν!

Και για ένα ολόκληρο μήνα τα παιδιά μας και οι καθηγητές συνοδοιπόροι τους, επί σκηνής, μας προ(σ)καλούν σε 59 μοναδικές θεατρικές εμπειρίες!

Ας τους εμπιστευτούμε κι ας χαθούμε μαζί τους στη μαγεία που τους πρόσφερε το ταξίδι της δημιουργίας για το παραστατικό αποτέλεσμα!

Δίνουμε δυναμικά το «παρών» μας και τους χαρίζουμε το πιο θερμό μας χειροκρότημα!

Αρχή, κάνει η Περιφέρεια Λάρνακας-Ελεύθερης Αμμοχώστου με το Γυμνάσιο Αθηένου και ακολουθούν η Περιφέρεια Λευκωσίας με το Λύκειο Αποστόλου Μάρκου, η Περιφέρεια Λεμεσού με το Λύκειο Αγίας Φυλάξεως και η Περιφέρεια Πάφου με το Γυμνάσιο Κάτω Πύργου

Το Αρχαίο Δράμα (Παγκύπρια) σηκώνει αυλαία στις 09 Μαρτίου με το Περιφερειακό Γυμνάσιο Κιτίου

Δείτε τις Παραστάσεις (εδώ)! Αγκαλιάστε το Θέατρο!